Start XX wiek II Wojna Światowa Relacja z Muzeum Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau
II Wojna Światowa

Relacja z Muzeum Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau

Udostępnij
Poland Arbeit Macht Frei 1 large
Udostępnij

W dniu 9 maja bieżącego roku miałam okazję zwiedzić (choć być może to złe słowo) Muzeum Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, upamiętniające ofiary największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na terenie ziem polskich wcielonych do III Rzeszy.

Auschwitz to kompleks obozów, którego ośrodek-matka (Auschwitz I) został utworzony w 1940 roku na rozkaz Heinricha Himmlera. Funkcjonował do roku 1945. Zsyłano do niego więźniów różnych narodowości m.in. Żydów, Polaków, Romów czy Rosjan (jeńców wojennych). Od 1942 roku pełnił dwojaką funkcję: obozu zagłady, jako głównego miejsca realizacji tzw. „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” oraz obozu koncentracyjnego. Za murami Auschwitz życie straciło ponad milion osób zagłodzonych, zagazowanych cyklonem B czy na skutek pseudomedycznych eksperymentów prowadzonych przez dr Mengele, dr Clauberga i dr Schumanna.

Podczas wycieczki z przewodnikiem dowiedziałam się wielu nieznanych mi faktów na temat obozu m.in. że na terenie Oświęcimia istniała kapela, a w 1947 odbyła się tam pokazowa egzekucja pierwszego komendanta Rudolfa Hossa . Grupa, z którą uczestniczyłam w obchodzie weszła do bloków nr 4, 5, 6, 7 i 11, krematorium w Auschwitz I oraz podeszła pod Ścianę Śmierci. We wspomnianych wyżej blokach znajdują się m.in. autentyczne zdjęcia ośrodka i więźniów, rysunki, plansze, plany, oficjalne dokumenty dotyczące obozu, rzeczy więźniów znalezione już po wyzwoleniu oraz zrekonstruowane cele. Można na żywo zobaczyć na jakie grupy podzieleni byli więźniowie czy jak wyglądał zabójczy cyklon B.

Poland Arbeit Macht Frei 1 large


Kolejną rzeczą wartą zobaczenia obok właściwego Muzeum KL Auschwitz I jest Birkenau, a w szczególności polecam wejście na wieżę strażniczą (jest to możliwe tylko grupach pod opieką przewodnika). Dopiero z tego miejsca, widząc plany obozu i ogromną przestrzeń można sobie uświadomić na jak olbrzymią skalę działała fabryka śmierci Himmlera (a przecież nie był to jedyny obóz koncentracyjny!) i jak wielu ludzi dotknął tragiczny pobyt i prawie zawsze śmierć w tym miejscu. Ponadto wchodząc do zrekonstruowanych baraków można zobaczyć straszne warunki, w jakich więźniowie codziennie musieli żyć.
Po raz pierwszy byłam w Oświęcimiu i ta wizyta zostanie mi na zawsze w pamięci. Patrząc na ekspozycje z przerażeniem, uświadomiłam sobie, że żadna książka nie odda grozy obozu ani sytuacji, w której zostali postawieni zwykli ludzie, tacy sami jak my. Największe wrażenie w negatywnym tego słowa znaczeniu zrobił na mnie blok nr 4 („Zagłada”) i nr 11 („Blok śmierci”). Całość zwiedzania zajęła około 3 godzin, to długi czas jak na muzeum. Jednak uważam, że każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce (wstęp jest darmowy, a wynajęcie przewodnika to koszt max. 40zł), choćby ze względu na pamięć o wielu naszych rodakach, którzy zostali skazani na straszliwy los przez terytorialne i narodowościowe plany Hitlera.

 

Więcej informacji: http://auschwitz.org/

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
z27529463AMPWojska niemieckie ida w kierunku Wizny wrzesien
II Wojna ŚwiatowaAktualności

Bitwa pod Wizną – „Polskie Termopile”

Bitwa pod Wizną, rozgrywająca się w dniach 7-10 września 1939 roku, to...

Barbarka massacre
II Wojna Światowa

Zapomniani kaci z Torunia

Oświęcim, Sztutowo, Palmiry… To tylko przykłady miejsc uświęconych krwią niewinnych podczas II...

Witold Pilecki 1
II Wojna ŚwiatowaZnani Polacy

A jednak nie zapomniany – rtm. Witold Pilecki

Elżbieta Zawadzka jest jedną z nielicznych kobiet generałów w armii polskiej. Jedyna...

Kepa Oksywska 1935
II Wojna Światowa

Ja nie skapituluję

Obrona Kępy Oksywskiej to, obok walk o Wiznę czy Westerplatte, jedno z...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem