Start XX wiek II Wojna Światowa „A mnie jest szkoda lata…”
II Wojna Światowa

„A mnie jest szkoda lata…”

Udostępnij
Egzekucja pod Sciana Stracen na dziedzincu bloku nr 11 obraz b. wieznia KL Auschwitz Wladyslawa Siwka
Udostępnij

Największa egzekucja w KL Auschwitz została przeprowadzona siedemdziesiąt jeden lat temu. W dniu 28 października 1942 r. pod „Ścianą Straceń” na dziedzińcu bloku nr 11 rozstrzelano około 280 Polaków więzionych w tym obozie. Egzekucja ta miała charakter odwetu na więźniach za sabotaż i akcje partyzanckie prowadzone na terenie Lubelszczyzny, a ofiarami jej byli głównie więźniowie przywiezieni z więzień w Lublinie oraz Radomiu w latach 1941-1942.

Egzekucja pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11- obraz b. więźnia KL Auschwitz, Władysława Siwka

Egzekucja pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11 –

obraz byłego więźnia KL Auschwitz Władysława Siwka

Podczas tej egzekucji zginął Stanisław Dobrowolski z Nowego Krępca koło Świdnika. Oznaczony był w obozie numerem 16061. Miał zaledwie 23 lata. Był członkiem konspiracji wojskowej, utworzonej w KL Auschwitz przez rotmistrza Witolda Pileckiego.

Stanisław Dobrowolski

Stanisław Dobrowolski

Dobrowolski miał piękny, tenorowy głos. W obozie lubił śpiewać sentymentalne piosenki. Do jego żelaznego repertuaru należały przedwojenne przeboje m.in. „Taka miła jest moja dziewczyna”, „Jesienne róże”, „Ta ostatnia niedziela” i „Niebieskie oczy”. Bardzo często śpiewał także sugestywną pieśń obozową „Druty, druty, bezlitosne druty”.

Więźniom, którzy przeżyli pobyt w KL Auschwitz szczególnie utkwił w pamięci jego ostatni występ w nocy z 27 na 28 października 1942 r. Śpiewał on wtedy długo w tę noc. Śpiewał tak, jakby w sentymentalne słowa przebojów chciał przelać swe wszystkie uczucia przed oczekującą go śmiercią.

Nazajutrz – podczas porannego apelu – więźniowie stojący obok Stanisława Dobrowolskiego usłyszeli z jego ust dwa słowa – „na pewno rozwałka”. W oczach skazańca ukazały się łzy.

Dzisiaj już nieżyjący były więzień Mieczysław Zawadzki z Warszawy, relacjonował przed kilkunastu laty: „Podczas apelu porannego w dniu 28 października 1942 r. stałem jak zwykle na lewym skrzydle. Skazanym na rozstrzelanie, których numery wyczytano pod koniec jego trwania, polecono wystąpić z szeregów i przejść na lewą stronę. Stanisław Dobrowolski, przechodząc koło mnie, wręczył mi swój zegarek ze słowami: „Jeżeli przeżyjesz, to oddaj go moim rodzicom i powiedz jak zginąłem”.

Obozowy list Stanisława Dobrowolskiego do matki

Obozowy list Stanisława Dobrowolskiego do matki

W południe wszyscy już byli rozstrzelani. Ich ciała odwożone były do krematorium na wozie, który ciągnęli więźniowie – sanitariusze ze szpitala obozowego. Ostatnią drogę rozstrzelanych znaczyła struga krwi.

„W pewnym momencie – opowiadał wtedy Mieczysław Zawadzki – patrząc z okna na piętrze w bloku 25 A, zauważyłem jak spod koca przykrywającego na wozie ciała zamordowanych wychyliła się ręka, a potem głowa Staszka Dobrowolskiego. Do dzisiaj nie mogę zapomnieć jego pokrwawionej twarzy. Za każdym razem, kiedy przypadkowo słyszę melodię piosenki „A mnie jest szkoda lata …”, którą tak często śpiewał w obozie Staszek, przypomina mi się jego postać”.

Obozowy akt zgonu Stanisława Dobrowolskiego

Obozowy akt zgonu Stanisława Dobrowolskiego

W archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau zachowany jest obozowy akt zgonu Stanisława Dobrowolskiego, w którym fałszywie podano, że zmarł 29 października 1942 r. z powodu choroby serca.

Autor: Adam Cyra

Oświęcim

Udostępnij

2 Komentarzy

Powiązane artykuły
z27529463AMPWojska niemieckie ida w kierunku Wizny wrzesien
II Wojna ŚwiatowaAktualności

Bitwa pod Wizną – „Polskie Termopile”

Bitwa pod Wizną, rozgrywająca się w dniach 7-10 września 1939 roku, to...

Barbarka massacre
II Wojna Światowa

Zapomniani kaci z Torunia

Oświęcim, Sztutowo, Palmiry… To tylko przykłady miejsc uświęconych krwią niewinnych podczas II...

Witold Pilecki 1
II Wojna ŚwiatowaZnani Polacy

A jednak nie zapomniany – rtm. Witold Pilecki

Elżbieta Zawadzka jest jedną z nielicznych kobiet generałów w armii polskiej. Jedyna...

Kepa Oksywska 1935
II Wojna Światowa

Ja nie skapituluję

Obrona Kępy Oksywskiej to, obok walk o Wiznę czy Westerplatte, jedno z...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem