Postacie historyczne

Wacław II

Udostępnij
Udostępnij

ur. 6 październik 1289
zm. 4 sierpień 1306

król węgierski 1301-1305 (koronowany), król Czech i Polski 1305-1306 (niekoronowany).
Pod koniec XIII wieku Wacław III jedyny męski spadkobierca Wacława II został przez ojca wyznaczony na przyszłego władcę Węgier. Plany te Wacław II zamierzał zrealizować zaręczając w 1298r. młodego Przemyślidę z córką ostatniego Arpada, Elżbietą.

W 1301r. po śmierci Andrzeja III, Wacław III udał się na Węgry gdzie został wybrany na króla, a następnie koronowany przez arcybiskupa Kalocsa 27 sierpnia 1301r. w Bazylice Koronacyjnej w Szekesfehervar (Białogrodzie Królewskim). Korona nie przyszła mu jednak łatwo, gdyż do tronu mieli również pretensje popierani przez papieża Andegawenowie. Sytuacja ta wywołała wojnę domową ze stronnikami Karola Roberta Anjou. Konflikt ten nie doprowadził do realnego zwycięstwa Przemyślidów.

Po kilku nieudanych kampaniach zbrojnych, Wacław III w 1304r. powrócił do Pragi pod naciskiem króla niemieckiego Albrechta Habsburga, który zagroził Wacławowi II najazdem na Czechy. Po ucieczce z Węgier we wrześniu 1305r. Wacław III ostatecznie zrzekł się praw do Korony św. Stefana na rzecz Ottona Bawarskiego. Nagliły go, bowiem sprawy w samych Czechach związane ze śmiercią ojca i przejęciem po nim tronu. Rozpoczął swoje rządy w Czechach od usunięcia doradców poprzedniego króla i mianowania na ich miejsce nowych, młodych i mniej doświadczonych.

Jako król zaczął prowadzić hulaszcze życie. Doprowadziło to w krótkim czasie do utraty kontroli nad Wielkopolską na rzecz książąt śląskich i Małopolski na rzecz Władysława I Łokietka. Sprawą polską Wacław III zaczął się interesować dopiero w październiku 1305r. kiedy pojął za żonę Wiolę Elżbietę, księżniczkę oświęcimską.
W porozumieniu z Zakonem Krzyżackim oraz margrabią brandenburskim zamierzał opanować Polskę. W tym celu w lecie 1306r. rozpoczął przygotowania do zbrojnej interwencji. Plany przerwała nagła śmierć króla w Ołomuńcu. Zamach, którego sprawcą miał być rycerz Konrad z Dotensteinu, a także niewyjaśniona zagadka inspiratorów królobójstwa przerwały rządy Przemyślidów i wygaśnięcie królewskiej linii dynastii.

Pochowany jest w kościele cysterskim św. Jakuba w Zbraslavie (Praga).

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Postacie historyczne

Jadwiga mniej znana

Mogłoby się wydawać, że życie przyszłej świętej winno być przykładne i spokojne,...

Elzbieta Habsburzanka
Postacie historyczne

Elżbieta Habsburżanka

Tragedia Elżbiety Habsburżanki „Uczuliśmy, zaiste, wielkie zmartwienie, tracąc niespodziewanie córkę najmilszą, najukochańszą...

Saint Florian
Postacie historyczne

Święty Florian – patron Królestwa Polskiego

Życie Świętego Wg. „Żywotów Świętych” św. Florian żył w końcu III wieku...

Postacie historyczne

Stanisław Koniecpolski

Urodzony: 1594 r. Zmarł: 1647 r. Żył: 53 lata Kariera: 1618 –...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem