Start XX wiek XX-lecie międzywojenne Wpływ osoby Józefa Piłsudskiego na przebieg Bitwy Warszawskiej 1920 (część I)
XX-lecie międzywojenne

Wpływ osoby Józefa Piłsudskiego na przebieg Bitwy Warszawskiej 1920 (część I)

Udostępnij
Polish soviet propaganda poster 1920 Polish
Udostępnij

We współczesnej polskiej historii żadna z bitew nie wzbudza więcej podziwu, a zarazem znaków zapytania niż Bitwa Warszawska 1920 roku. Ówczesny Naczelnik Państwa Józef Piłsudski bohater narodowy zwany w późniejszym okresie również pieszczotliwie „dziadkiem”. Przywódca Legionów Polskich, latem 1920 roku stanął w obliczu klęski z jaką państwo polskie w swojej dotychczasowej historii nie spotkało się nigdy. Młodemu państwu groziła nie tylko utrata niepodległości ale także fizyczne wyniszczenie obejmujące nie tylko ekonomię ale także tkankę narodową.

Jednakże, żeby zrozumieć sytuację z 1920 roku i motywy Józefa Piłsudskiego należy cofnąć się do jego lat młodości. Urodził się w 1867 roku Zułowie na Wileńszczyźnie w rodzinie ziemiańskiej młody Józef Piłsudski od młodych lat był uczony patriotyzmu. Dzieciństwo Józefa przypadło na okres nasilonych represji wobec wszystkiego co polskie. Przegrane Powstanie Styczniowe i całkowite zniesienie jakiejkolwiek autonomii w ówczesnym zaborze rosyjskim wykształciło w przyszłym naczelniku państwa usilne dążenie do zmiany tego stanu rzeczy. Zesłany na Syberię po przypadkowym wmieszaniu w zamach na Cara Aleksandra III w marcu 1887 roku wrócił po 5 latach angażując się w działalność polityczną. Jako członek Polskiej Partii Socjalistycznej założonej w 1892 roku i redaktor gazety „Robotnika” został ponownie aresztowany w 1900 roku, jednakże uniknął kary symulując chorobę psychiczną. Rok później przedostał się do zaboru austriackiego.

Polish soviet propaganda poster 1920 Polish

W czasie Rewolucji 1905 roku organizator bojówek PPS dokonujących w następnych latach napadów na carskich dygnitarzy i na konwoje z pieniędzmi. Początek bojowej działalności Józefa Piłsudskiego rozpoczyna się wraz z utworzeniem w 1908 roku we Lwowie Związku Walki Czynnej, będącym zalążkiem przyszłych Związków Strzeleckich organizowanych od 1910 roku w Galicji. Nadzieja na odzyskanie niepodległości narodziła się wraz z wybuchem I Wojny Światowej w sierpniu 1914 roku. Józef Piłsudski wraz z utworzoną I Kompanią Kadrową 3 sierpnia 1914 roku dokonał wymarszu 3 dni później w celu wywołania powstania antyrosyjskiego w Kongresówce. W późniejszym okresie ta decyzja Piłsudskiego była uważana przez większość ludzi za naiwną i nierealną. Zakładał bowiem on, ogromny zryw narodowy tuż po wkroczeniu Kompanii na tereny Kongresówki. Po wkroczeniu do Kielc 12 sierpnia 1914 roku został przyjęty z rezerwą i niechęcią przez miejscową ludność. Pierwsza próba podjęta przez Piłsudskiego mająca uczynić go przywódcą powstania zakończyła się niepowodzeniem.

Idea Piłsudskiego powołania Rządu Narodowego spotkała się ostrym sprzeciwem Naczelnego Komitetu Narodowego działającego na terenie zaboru austriackiego. Na spotkaniu z  przedstawicielem NKN Piłsudski został wręcz zrugany za zbytnią gorliwość w sprawach przyszłej niezależności Polski i powtórzono mu z naciskiem, że Polakom pod zaborem austriackim żyje się bardzo dobrze. Wobec tych nacisków Piłsudski zrezygnował z idei powołania Rządu Narodowego i  przystąpił do rokowań. W zamian otrzymał  dowództwo nad istniejącymi już drużynami strzeleckimi. Ustalono, iż zwierzchność nad przyszłymi Legionami Polskimi będzie miał Komitet, będący lokalną reprezentacją parlamentarną.

Bibliografia:

Garlicki Andrzej, Pod rządami Marszałka, Warszawa 1994

Garlicki Andrzej, Józef Piłsudski 1867 – 1935, Warszawa 2012

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Marshal Rydz Smigly LOC hec 27123 scaled 1
II Wojna ŚwiatowaXX-lecie międzywojenne

Edward Śmigły-Rydz

Postać Edwarda Śmigłego-Rydza jest dobrym przykładem na to, jak jedna decyzja może...

420px Bundesarchiv Bild 102
XX-lecie międzywojenne

Feliks Dzierżyński i Czeka oszukują Zachód

Rzeczą powszechnie znaną są dokonania Polaków w dziedzinie wywiadowczej podczas II wojny...

dmowski
XX-lecie międzywojenne

Józef Piłsudski i Roman Dmowski – dwie wizje niepodległej Polski

Józef Piłsudski i Roman Dmowski to dwie kluczowe postaci, które w powszechnej...

pow JP1
XX-lecie międzywojenne

Trudne początki II Rzeczpospolitej

II Rzeczpospolita – państwo, które zniosło wiele, aby w ogóle zaistnieć na...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem