Start XIX wiek Polska pod zaborami Wpływ podziałów społecznych na dążenia niepodległościowe na przełomie XIX i XX wieku.
Polska pod zaborami

Wpływ podziałów społecznych na dążenia niepodległościowe na przełomie XIX i XX wieku.

Udostępnij
pow JP
Udostępnij

Podziały w społeczeństwie polskim miały dużo głębsze podłoże niż się na pozór wydaje. Powstały już w początkach państwa polskiego ok. X wieku, zostały utrwalone przez feudalizm i późniejsze przywileje nadawane szlachcie, niejednokrotnie będąc przyczyną upadku powstań narodowowyzwoleńczych. Mimo wielu różnic występujących między poszczególnymi warstwami społecznymi wydawałoby się, że po roku 1795, czyli po III rozbiorze i upadku Rzeczpospolitej, represje zaborców zjednoczą społeczeństwo, jednak nie wszędzie. Ziemie byłego państwa polskiego należące do różnych zaborów rozwijały się odrębnie, ponieważ w każdym z nich warunki stworzone przez Rosję, Austrię (późniejsze Austro-Węgry) i Prusy (później Niemcy) wpływały na odmienność procesu zjednoczenia ludności. W mojej pracy chciałam przedstawić wpływ podziałów społecznych na dążenia niepodległościowe w każdym z zaborów na przełomie XIX i XX wieku.

    Społeczeństwo XIX wiecznej Polski wielokrotnie próbowało odzyskać niepodległość. Dowodzą tego m.in. powstania: listopadowe (1830-31), krakowskie (1846) oraz styczniowe (1863-64). Żaden ze zrywów nie powiódł się, ale ostatni pokazał jak silne są różnice- głównie między chłopami, a szlachtą. Do powstania nie przyłączyli się włościanie, mimo starań Traugutta- ostatniego dyktatora. Sytuację pogorszył dekretu wydany w 1864 roku przez cara Aleksandra II, mówiący o uwłaszczeniu chłopów. Dawał najniższej warstwie społecznej to, na czym jej zależało, a czego od tak dawna odmawiała jej szlachta- ziemię na własność. Warunkiem realizacji dokumentu było zakończenie powstania, dlatego chłopi niejednokrotnie występowali przeciw uczestnikom buntu, utrudniając im wykonywanie zadań lub donosząc o ich działalności Rosjanom. Po upadku powstania styczniowego wzmocniono represje, uderzające głównie w posiadaczy majątków ziemskich i inteligencje.

pow JP

    Nastała epoka pozytywizmu, gdzie praca organiczna i praca u podstaw były wyznacznikami dbałości o sprawy narodu, a walka o własną państwowość zeszła na dalszy tor. Z czasem antagonizmy między szlachtą, a chłopami przerodziły się w spór między nowymi klasami społecznymi, powstałymi w wyniku przemian gospodarczych. Każda z nich miała odrębny interes, który współgrał lub był zbieżny z interesami zaborców. Sytuacja polityczna pod koniec XIX wieku sprawiła, że granice zaborów kształtowały świadomość narodową. Im silniejsze były próby wynaradawiania, tym większy opór i dążenia niepodległościowe budziły wśród polskiej ludności.

    Najgorzej sytuacja przedstawiała się w zaborze pruskim. Po 1871 roku (zjednoczenie Niemiec) kanclerz Otto von Bismarck rozpoczął politykę germanizacyjną, związaną ze scalaniem państwa. Za jednego z największych wrogów II Rzeszy uznał Polaków. Rozpoczął Kulturkampf wymierzoną przeciw ewentualnej ostoi polskości- Kościołowi. Zorganizował przesiedlenia ludności nieposiadającej obywatelstwa pruskiego (rugi pruskie), później utworzył Komisję Kolonizacyjną, zajmującą się wykupem ziemi od Polaków. Język niemiecki stał się oficjalnie obowiązującym w urzędach, szkołach i miejscach publicznych. Polityka Bismarcka nie przyniosła oczekiwanych skutków, mieszkańcy prowincji poznańskiej nie ulegli germanizacji. Po zmianie na stanowisku premiera Niemiec (1900r.), represje zostały zaostrzone. Zakazano prowadzenia religii w języku polskim, czemu sprzeciwiły się dzieci z Wrześni. Obostrzenia dotyczące języka oraz ziemi wprowadzano także później (tzw. ustawa kagańcowa z 1908 r. i nowela osadnicza z 1904). Na ziemiach byłej I Rzeczpospolitej pod zwierzchnictwem pruskim funkcjonowała antypolska organizacja, zwana Hakatą. Wszystkie wyżej wymienione represje dotknęły całego społeczeństwa, sprawiając, że mimo podziałów wszystkie klasy społeczne zdecydowały się walczyć z zaborcom- głównie poprzez pracę organiczną (solidaryzm narodowy).

    W Królestwie Polskim od powstania styczniowego do schyłku XIX wieku trwała rusyfikacja. Silny aparat policyjny, cenzura, brak możliwości działalności politycznej były stale obecne w życiu jego mieszkańców. Zlikwidowano autonomię Królestwa włączając je do Imperium Rosyjskiego. Car rozszerzył uprawnienia gubernatorów, aby mogli skuteczniej walczyć z Polakami, których uznali za winnych lub podejrzanych. Uniemożliwiono naukę w polskich szkołach wyższych, pozostałe całkowicie rusyfikując. Tuszowano polską historię i wpajano kult cara. Odbierano majątki ziemskie. Jeszcze większe represje dotknęły Polaków z ziem zabranych. Nie mogli publicznie wypowiadać się po polsku czy używać czcionki łacińskiej, doprowadziło to do depolonizacji tych terenów. Postawy społeczeństwa były różne, początkowo zdarzał się lojalizm, ale w związku z brakiem jakichkolwiek korzyści nie upowszechnił się. Podobnie jak w zaborze pruskim przeważała idea pracy organicznej i pracy u podstaw. Zakładano nielegalne koła samokształcenia. Rusyfikacja nie odniosła zamierzonego skutku.

    Zupełnie inne postawy społeczne kształtowały się w Galicji, która w 1860 roku na mocy Dyplomu październikowego zyskała autonomię, ale namiestnik tępił postawy propagujące walkę o niepodległość. Stopniowo spolonizowano urzędy i szkolnictwo. Rozwijała się kultura, wydawano niepoddane cenzurze prasę oraz książki. Tworzono polskie organizacje o różnym charakterze. Jednak mimo warunków do rozwoju polskości, sytuacja ekonomiczna w Galicji była bardzo zła, nastąpiło przeludnienie i rozdrobnienie, potęgujące konflikty społeczne i narodowościowe. Nie było represji, które jednoczyłyby wszystkie klasy społeczne, dlatego Galicja była ojczyzną Młodej Polski, a warunki stworzone przez zaborców sprzyjały postawom lojalistycznym (Stańczycy) lub nawet trójlojalizmowi, czyli akceptacji zaborów.
W każdym z zaborów sytuacja ekonomiczna i polityczna wpływała na załagodzenie lub zaognienie konfliktów między klasami społecznymi, one natomiast miały wpływ na dążenia do niepodległości w poszczególnych warstwach ludności. W Królestwie Polskim (Kraju Nadwiślańskim) oraz Wielkopolsce (Prowincji Poznańskiej) ważniejsze stało się przeciwstawianie represjom niż antagonizmy między konkretnymi grupami, dodatkowo stosunkowo dobra sytuacja ekonomiczna nie pogłębiała ich. W Galicji było odwrotnie, dlatego spory rzutowały na postawy wśród Polaków oraz dążenia do utworzenia własnego państwa.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
rozbiory15 map1
Polska pod zaborami

Opór czy przystosowanie? Postawy społeczeństwa polskiego wobec zaborców w XIX w.

I Rzeczpospolita utraciła niepodległość w wyniku rozbiorów dokonanych przez trzech sąsiadów: Rosję,...

605px Duchy of Warsaw 1807 1809
Polska pod zaborami

Księstwo Warszawskie

Zmagania Napoleona W grudniu 1805 r. Napoleon ze swoją armią pokonał pod...

polrozbiorym
Polska pod zaborami

Polska pod zaborami

I rozbiór Polski Polska pod Zaborami znajdowała się od 1772, kiedy to...

Capture of the Arsenal in Warsaw 1830
Polska pod zaborami

Czy powstanie listopadowe miało szanse?

Ilekroć patrzymy na historię zrywów przeciw zaborcom w XIX wieku, staramy się...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem