Start Pozostałe artykuły Bursztyn – płonący kamień
Pozostałe artykuły

Bursztyn – płonący kamień

Udostępnij
bursztyn1
Udostępnij

Bursztyn jest skamieniałą żywicą drzew iglastych sprzed ok 40 mln lat. W zależności od koloru i miejsca występowania kamienie te noszą różne nazwy. Sama nazwa „bursztyn” wywodzi się z języka niemieckiego i oznacza „płonący kamień”. Często zdarza się, iż zawierają one szczątki zwierzęce i roślinne, co dodatkowo je zdobi, ale najcenniejsze są te najbardziej przejrzyste, bez zanieczyszczeń.
bursztyn1
Od najdawniejszych czasów bursztyny używane były w jubilerstwie. Prócz biżuterii ozdabiało sie nimi szaty, naczynia kultu religijnego i inne przedmioty. Nalewka bursztynowa ponoć leczyła bóle głowy, katar, kolkę i inee dolegliwości. Nic dziwnego, że kamień był nazywany „Złotem Północy”.

Największe złoża bursztynu znajdują się wzdłuż wybrzeża od Chłapowa po Półwysep Sambijski, ale poza tym w Polsce występuje też w wielu innych miejscach.

Bursztyn bałtycki, zwany inaczej sukcynitem odznacza się zawartością kwasu bursztynowego od 3 do 8%. To stawia go na najwyższej pozycji wśród żywic kopalnych. W porównaniu z bursztynami sambijskimi, które konserwują sie pod wodą, odmiany bałtyckie są znacznie piękniejsze. Procesy wietrzenia w naturalny sposób wzbogaciły ich urodę.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Bez tytulu
Pozostałe artykuły

Zawody dawnej Warszawy

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje na temat profesji, które...

Bez tytulu
Pozostałe artykuły

Wzornictwo przemysłowe – sztuka współczesnej kreacji

Janusz Falkowski* Chcąc w pełni docenić i zrozumieć wartości, jakie niesie ze...

fkv7sz
Pozostałe artykuły

O tym jak Kubuś Puchatek stał się kobietą, a miś Wojtek doczekał się własnego piwa

Pewnego razu za górami i lasami, a także za wielką wodą żyły...

Herb króla Władysława Jagiełły
Pozostałe artykuły

Król Jagiełło i Drakula w Jednym Zakonie Stali

Wiemy na pewno, że istniał, znamy jego członków, regułę i to wszystko...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem