Start Postacie historyczne Znani Polacy Strzelecki – Polski badacz Australii
Znani Polacy

Strzelecki – Polski badacz Australii

Udostępnij
strzelecki
Udostępnij

strzeleckiZnana jest dokładna data przybycia do Australii polskiego badacza i odkrywcy, który dla poznania tego kontynentu uczynił więcej, niż wszyscy razem wzięci wcześniejsi jego eksploratorzy. Zachowała się bowiem „The Sydney Gazette” z 27 kwietnia 1839 r donosząca, iż dwa dni wcześniej do Port Jackson zawitał polski hrabia.

Schodząc na ląd australijski, Paweł Edmund Strzelecki, bo o nim mowa, miał 42 lata i wiele przeżytych przygód. (…) W Europie poznał już Anglię, Szkocję, Szwajcarię, Francję i Włochy, później podróżował po obu Amerykach, przebywał też na wyspach Oceanii i Nowej Zelandii. We wszystkich tych krajach prowadził badania naukowe, ale czteroletni pobyt w Australii ukoronował jego światową sławę.

Strzelecki zainteresował się głównie Nową Południową Walią oraz Tasmanią, nazywaną wówczas Ziemią Von Diemena. Poświęcił im specjalną monografię, za którą otrzymał złoty medal Królewskiego Towarzystwa Geograficznego. Dzieło to przez wiele lat uznawane było za podstawowe naukowe źródło wiedzy o Australii.
W czasie trzech wypraw w głąb południowej części lądu, która na mapach była jeszcze wtedy białą plamą, Polak odkrył i pokłady złota w okolicach Wielkich Gór Wododziałowych i Gór Błękitnych. W grudniu 1839 roku odkrył i zbadał Góry Śnieżne, ustalił źródła największej rzeki tego kontynentu – Murray. Na Tasmanii Strzelecki wykonał pomiary gór i jezior oraz wskazał pokłady węgla i złota.

Najwyższemu szczytowi Australii nadał imię Kościuszki, jako, że przypomniała mu ona Kopiec Kościuszki w Krakowie. Wyprawę na ten szczyt opisywał swej ukochanej – Adynie, z którą korespondował przez ponad 20 lat. Kiedy się rozstawali, była jego narzeczoną, niestety, ojciec Aleksandryny Turno (tak brzmiało jej imię i nazwisko) nie zgodził się na ślub. Strzelecki woził ze sobą jej pukiel włosów i listy, które mu przesyłała. W latach 40-tych spotkali się w Paryżu, jednak od tego momentu przestali ze sobą korespondować.

Polski podróżnik nadał imię Kościuszki także potokowi, dającemu początek rzece Murray. Ponadto prawem odkrywcy nazwał ponad 20 obiektów geograficznych. Sama Australia zaznaczyła na mapach 15 nazw pochodnych od nazwiska Strzeleckiego (np. Strzelecki Creek, Strzelecki Mountain). Do wszystkich miejsc noszących jego imię dotarł osobiście, a jeden z Australijczyków stwierdził, iż nasz rodak „więcej wiedział o Nowej Południowej Walii, Wiktorii i Tasmanii niż ktokolwiek z ich mieszkańców”.

Stokes – badacz Australii stwierdził, iż tylko brak wody i żywności mógł Strzeleckiego zawrócić z drogi. Zdarzało się, że poturbowany wlókł się do najbliższych siedzib ludzkich. Zwykle podróżował pieszo, z ciężkim plecakiem. Nawiązując do najcięższych przejść podróżnika, najwyższemu szczytowi w Górach Strzeleckiego Stokes nadał nazwę Góry Zmęczenia

Trasa wyprawy Strzeleckiego

Udostępnij

2 Komentarzy

Powiązane artykuły
Witold Pilecki 1
II Wojna ŚwiatowaZnani Polacy

A jednak nie zapomniany – rtm. Witold Pilecki

Elżbieta Zawadzka jest jedną z nielicznych kobiet generałów w armii polskiej. Jedyna...

Kluszyn 1610 scaled 1
Polska pod rządami Królów ElekcyjnychZnani Polacy

Utracona szansa

Na początku XVII wieku Rzeczpospolita odniosła jedno z najbardziej niezwykłych zwycięstw w...

curie i langevin en 390
Znani Polacy

Maria Curie-Skłodowska: Zazdrość i Nauka z Pojedynkiem w Tle

W paryskim Parku Książąt (franc. Parc des Princes), tam gdzie dzisiaj stoi...

2
Znani Polacy

Wojciech Korfanty

Wojciech Korfanty należał do czołowych polityków okresu międzywojennego. Pia-stował wiele eksponowanych funkcji...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem