Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736) – fizyk i twórca m.in. termometru rtęciowego był Gdańszczaninem. Urodził się w 1686 r w rodzinie zamożnych kupców niemieckich osiadłych w Gdańsku. W 1701 r jego rodzice – Concordia i Daniel w niewyjaśnionych okolicznościach zostali zamordowani, pozostawiając pięć sierot. Najstarszego Daniela wysłano do Amsterdamu, gdzie w latach 1702-06 uczył się kupiectwa. To jednak niespecjalnie go interesowało, a wolny czas poświęcał doświadczeniom fizycznym.
Fahrenheit większość życia spędził w Holandii, niejednokrotnie przyjeżdżał do Gdańska odwiedzić rodzinę, jednak nikt w Polsce nie interesował się jego badaniami i odkryciami. Co znamienne nie zachowała się żadna rycina przedstawiająca tego naukowca. Więcej uwagi poświęciło mu Królewskie Towarzystwo Nauk w Londynie (Royal Society), które w 1724 r powołało go w poczet swych członków. Dzięki uczonym angielskim to w tym właśnie kraju poznano i użyto termometr wcześniej niż w Polsce.
Mimo zamożności swych rodziców, Daniel Fahrenheit umierał (1736) w nędzy, z dala od rodzinnego miasta. Zachował się jego testament, w którym prosi o najtańszy pogrzeb oraz spieniężenie kilku pozostałych sprzętów i przekazanie dzieciom swej siostry, do Gdańska.
Dopiero po latach miasto przypomniało sobie o naukowcu, nazywając uliczkę prowadzącą do Gdańskiej Akademii Medycznej imieniem Fahrenheita.