Znani Polacy

Bolesław Zapomniany

Udostępnij
1028894c d5d0 4e35 88c1
Udostępnij

1028894c d5d0 4e35 88c1W kronice wielkopolskiej pojawia się epizod o Bolesławie Zapomnianym. Fragment ten wyjaśnia, co prawda, sytuację Polski między śmiercią Mieszka II a powrotem Kazimierza Odniwiciela do kraju, jednak współcześni naukowcy całkowicie odrzucają istnienie Bolesława Zapomnianego.

Kronika ta mówi, że Mieszko II posiadał jeszcze jednego syna, najpewniej z nieprawego łożna, starszego od Odnowiciela o imieniu Bolesław. Istnienie starszego brata wyjaśniałoby przeznaczenie Kazimierza do stanu duchownego wyznaczając na tron Bolesława.

Hipotetyczny władca miał jednak być bardzo okrutny w stosunku do poddanych, a także dopuścić się jakiegoś niegodziwego czynu, w wyniku którego utracił władzę, został zamordowany, a jego imię skazane na wieczne zapomnienie.

Tłumaczyłoby to, że postać nieprawego syna Mieszka nie występuje w żadnej innej kronice, lecz skąd wzięłaby się informacja o nim w kronice wielkopolskiej?

Niestety tak mądrze rozwikłanie zagadki lat 30 XI wieku nie jest prawdziwe. Nauka odrzuca istnienie Bolesława Zapomnianego, co jednak pozostawia pytanie o losy Kazimierza nadal otwartym.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Witold Pilecki 1
II Wojna ŚwiatowaZnani Polacy

A jednak nie zapomniany – rtm. Witold Pilecki

Elżbieta Zawadzka jest jedną z nielicznych kobiet generałów w armii polskiej. Jedyna...

Kluszyn 1610 scaled 1
Polska pod rządami Królów ElekcyjnychZnani Polacy

Utracona szansa

Na początku XVII wieku Rzeczpospolita odniosła jedno z najbardziej niezwykłych zwycięstw w...

curie i langevin en 390
Znani Polacy

Maria Curie-Skłodowska: Zazdrość i Nauka z Pojedynkiem w Tle

W paryskim Parku Książąt (franc. Parc des Princes), tam gdzie dzisiaj stoi...

2
Znani Polacy

Wojciech Korfanty

Wojciech Korfanty należał do czołowych polityków okresu międzywojennego. Pia-stował wiele eksponowanych funkcji...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem