Start Książki Marzec 1968 w dokumentach MSW. Tom 1 i 2.
Książki

Marzec 1968 w dokumentach MSW. Tom 1 i 2.

Udostępnij
marzec 1968 w dokumentach msw b
Udostępnij

marzec 1968 w dokumentach msw bDzisiaj chciałam zapoznać Czytelników z książkami: „Marzec 1968 w dokumentach MSW. Tom 1 Niepokorni” i „Marzec 1968 w dokumentach MSW.  Tom 2, Kronika wydarzeń część I” Franciszka Dąbrowskiego, Piotra Gontarczyka i Pawła Tomasika, wydanymi przez IPN w ramach serii „Dokumenty”.

Publikacje są zbiorem autentycznych dokumentów z czasów poprzedzających (Tom I) oraz zapisem wydarzeń (Tom 2) Marca 1968 w Polsce. Każda z nich zawiera: spis treści, wstęp, wykaz jednostek, wykaz skrótów i indeks.

W pierwszej pozycji odnajdziemy 255 dokumentów podzielonych na III rozdziały. Pierwszy dotyczy działalności Klubów Literackich w okresie od stycznia 1963 do stycznia 1968 ( w tym Klubu Literackiego „Ognisko”, Towarzystwa Kultury Moralnej, Społecznego Klubu Dobrej Roboty, Klubu Ludzi Interesujących czy Klubu Poszukiwaczy Sprzeczności). Drugi zatytułowany „Literaci” przedstawia aktywność Związku Literatów Polskich w okresie styczeń 1964- czerwiec 1967. Kolejny rozdział został poświęcony sytuacji na Uniwersytecie Warszawskim i grup działających na terenie uczelni w latach 1962- 1968 i osób z nimi związanych.

Na kartach drugiej książki, będącej kontynuacją pierwszej, znajduje się 247 dokumentów. Ich ramy czasowe obejmują od stycznia do końca marca 1968. W tej części dodatkowo oprócz stałych elementów znajdziemy sprostowania.

Wśród dokumentów znajdują się akta MSW oraz SB: notatki, oświadczenia, raporty, informacje sytuacyjne, sprawozdania, meldunki itp. (zazwyczaj publikowanych w całości). W książkach Czytelnik zapozna się z tak oczywistymi materiałami jak: List 34, List otwarty do członów POP PZPR i członków uczelnianej Organizacji ZMS przy Uniwersytecie Warszawskim Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego czy tekst przemówienia prof. Leszka Kołakowskiego z 21 października 1966 r. Jednak ogromna większość z nich nigdy wcześniej nie została opublikowana i można znaleźć wśród nich prawdziwe perełki takie jak: informacja dotycząca komentarzy na temat zebrania OW ZLP w dniu 7 maja 1965 r. czy notatka dyrektora Biura „B” MSW płk. Bonifacego Jedynaka dotycząca wystąpień studenckich na ulicach Warszawy oraz zainteresowania nimi placówek zagranicznych.

mar 1

Atutem „Marca 1968 w dokumentach MSW” są przypisy dolne, które przy dokumentach mają charakter biograficzny dla osób występujących w aktach. Dzięki temu nawet Czytelnik niezwiązany z tematem może bez większych trudności zrozumieć tekst. Obydwa tomy pokazują w jak dużym stopniu Koła Literackie, ZLP i środowisko uniwersyteckie były inwigilowane przez SB. Dzięki zamieszczeniu relacji kilku świadków z tych samych wydarzeń mamy możliwość poznania pełniejszego (choć subiektywnego) obrazu opisywanej sytuacji. Dodatkowo sama forma – dokumentów daje Czytelnikowi możliwość wgłębienia się w temat, samodzielnej analizy materiału, wyciągnięcia własnych wniosków i jest bardzo dobrym uzupełnieniem przy czytaniu syntezy dotyczącej Marca 1968. Zamieszczone w publikacji kroniki wydarzeń dają szansę szczegółowego zapoznania się z przebiegiem wydarzeń. Obydwa tomy są wykonane bardzo dobrze i dzięki wysokiej jakości papieru i twardej okładce powinny służyć długi czas nabywcy.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Książki

Pozostał Bóg i Honor

Czy w drugiej połowie XVIII wieku Polska musiała upaść i kto za...

Bohler Wojna domowa 500pcx e1540212371571
Książki

Wojna domowa. Nowe spojrzenie na odrodzenie Polski – Jochen Böhler

Nowe spojrzenie na odrodzenie Polski. Niepodległość widziana oczami niemieckiego historyka. Pierwsza wojna...

wykleci podziemie zbrojne 19441963 IMAGE1 277905 6
Książki

Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963 – recenzja

Najnowsza publikacja Fundacji Niepodległości, Ośrodka Karta, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem