Start Dynastia Piastów Mieszko II Lambert
Dynastia Piastów

Mieszko II Lambert

Udostępnij
Mieszko II Lambert1
Udostępnij

Urodzony: 990 r.
Zmarł: 10 maja 1034 r.
Żył: 44 lat
Panował: 1025-1034 r.

Ojciec: Bolesław I Chrobry
Matka: Emnilda
Rodzeństwo: Bezprym, Otto, Regelinda, Matylda, dwie siostry nieznane z imion, brat nieznany z imienia
Żona: Rycheza
Dzieci: Bolesław Zapomniany (?), Kazimierz Odnowiciel, Gerturda, córka nieznana z imienia

Walka o tron z Bezprymem

Mieszko II jeszcze w roku śmierci ojca 25 grudnia koronował się na króla. Najprawdopodobniej jeszcze Chrobry przeznaczył go na tron, gdyż najstarszego swego syna, Bezpryma, wysłał do życia w duchowieństwie. W momencie śmierci Chrobrego Bezprym przebywał we włoskim klasztorze. Zrzucił jednak habit i postanowił walczyć o polski tron. Początkowo szukał sojuszników wśród możnowładztwa, przez co ich pozycja się umocniła, a sytuacja w kraju komplikowała. Niedość, doszło do kolejnych konfliktów polsko-niemieckich.

Mieszko II Lambert

Po bezpotomnej śmierci Hernyka II w 1024 roku sprawa przejęcia tronu niemieckiego stanęła otworem. Mieszko II poparł księcia Lotaryngii, który królem nie został. Zorganizował się Mieszko dwie wyprawy w 1028 i 1030 roku przeciw nowemu władcy Konradowi II. W efekcie Mieszko otrzymał list od żony księcia Lotaryngii oraz ataki odwetowe, jednak nikt początkowo nie odnosił przewagi. Konrad II postanowił sprzymieżyć się z księciem kijowskim Jarosławem Mądrym.

W 1031 roku na Polskę z zachodu nadciągał cesarz wraz z młodsym bratem Mieszka II, Ottonem (wygany wcześniej z kraju przez polskiego króla), ze wschodu zaś Jarosław, który popierał Bezpryma. Król nie mógł sobie poradzi z taką potęgą. Uciekł do Czech, gdzie został uwięziony przez księcia Udalryka.

Na polski tron wstąpił Bezprym, który zrzekł się insygni królewskich – żona Mieszka II – Rycheza wywiozła je do Niemiec. Być może była to cena za poparcie cesarza w zdobyciu tronu.

Powrót Mieszka II do Polski

Rządy Bezpryma opierały się na gwałcie i przemocy. Nic dziwnego, iz w 1032 roku został zabity przez nieznancych bliżej ludzi.

Otwarło to drogę Mieszkowi II do powrotu na polski tron.Nie było to oczywiście możliwe bez wcześniejszych umów zarówno z Czechami jak i Niemcami. Za uwolnienie z czeskich rąk Mieszko II najprawdopodobniej oddał Morawy i Słowację, choć przypuszcza się, że tereny te stracił wcześniej Chrobry.

By uzyskać poparcie cesarza niemieckiego Mieszko zrzekł się pretensji do korony polskiej i podporządkował się woli cesarskiej. Ponadto Mieszko miał wyodrębnić na terenie Polski dzielnicę dla młodszego brata Ottona oraz Dytryka – prawdopodobnie był to syn Świętopełka, przyrodniego brata Chrobrego. Tym sposobem Mieszko II wrócił na tron. Rozdrobnienie państwa nie było jednak trwałym procesem, gdyż niedługo po postanowieniach umarł Otton, brat Mieszka, a Dytryk został wygnany.

Jednak sytuacja w kraju się nie ustabilizowała. Poróżnione m.in. przez Bezpryma możnowładztwo często okazywało wrogość Mieszkowi, który chciał umocnić swoją władzę. Jeszcze w 1034 roku Mieszko zginął zamordowany najprawdopodobniej przez jednego ze swoich dworzan. Grób jego mieści się w Poznaniu.

Matylda wręcza Mieszkowi II księgę liturgiczną
Matylda wręcza Mieszkowi II księgę liturgiczną

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
250px Wladyslaw Lokietek
Dynastia Piastów

Władysław Łokietek

Nic nie zapowiadało wielkiej kariery tego władcy. Władysław Łokietek urodził się w...

200px Boleslav III of Poland
Dynastia Piastów

Bolesław III Krzywousty

Bolesław Krzywousty pragnął dorównać swoim wielkim imiennikom: Chrobremu i Śmiałemu. Mimo, iż...

Bezprym
Dynastia Piastów

Bezprym

Bezprym (ur. 986 lub 987, zm. 1032) – książę Polski od 1031...

Wladyslaw Herman
Dynastia Piastów

Władysław I Herman

Urodzony: 1042 r. Zmarł: 1102 r. Żył: 60 lat Panował: 1079-1102 r....

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem