Start Książki Przewrót majowy 1926 roku w oczach Kremla – recenzja
Książki

Przewrót majowy 1926 roku w oczach Kremla – recenzja

Udostępnij
2847 3371
Udostępnij

Książka pod tytułem „Przewrót majowy 1926 roku w oczach Kremla” pod redakcją Bogdana Musiała i przy współpracy Jana Szumskiego została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej i  Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w 2009 roku. Jest to kolejna pozycja tego wydawcy z serii Dokumenty (Tom 39).

Publikacja składa się z dwóch części: tekstów napisanych przez historyków, wprowadzających Czytelnika w omawiane kwestie oraz dokumentów obrazujących główne zagadnienie tytułowe.

W pierwszej z nich znajdziemy artykuł Bogdana Musiała napisany przy współpracy z Janem Szumskim, dotyczący przewrotu majowego w oczach radzieckich przywódców partyjnych oraz echa w Republice Weimarskiej. Choć większa część książki rzeczywiście dotyczy odbioru wydarzeń z  1926 roku w Moskwie, to w tym wypadku tytuł może być trochę mylący, ponieważ druga z prac zamieszczonych w części pierwszej dotyczy przewrotu majowego widzianego z polskiej perspektywy, którą przybliża Czytelnikom Norbert Wójtowicz.

2847 3371

Obydwa artykuły bez wątpienia są dobrym wprowadzeniem do dalszych dokumentów. Przeprowadzają Czytelnika przez zdarzenia od bitwy 1920 roku, tłumacząc tym samym późniejsze reakcje sowieckie aż do wydarzeń z marca 1926 roku i ich reperkusji w ZSRR i Niemczech. Nawet osoby niezorientowane w wydarzeniach poznają dogłębnie przyczyny, przebieg i skutki zajść, będących najważniejszą cenzurą w międzywojennej Polsce. Artykuły pokazują przewrót majowy z dwóch, zupełnie rozbieżnych perspektyw, ale oprócz tego zarysowują metodę funkcjonowania państwa pod rządami Lenina i Stalina oraz  europejskie stosunki międzynarodowe w dwudziestoleciu.  Dodatkowo forma prac jest przystępna dla każdego, a przedstawiona sytuacja została ciekawie opisana i wzbogacona o relacje światków. Nawet osoby żywo zainteresowane tematem powinny znaleźć w pierwszej części coś dla siebie, ze względu na umieszczone w książce, a mało znane ekscesy z przewrotu majowego. Norbert Wójtowicz oprócz ukazania faktów i ocen zamachu wskazuje bogatą literaturę poświęconą tej tematyce przechodząc od publikacji z II Rzeczypospolitej aż po wydania współczesne. Autorzy nie narzucają Czytelnikom swojej opinii na dany temat, pozwalając na samodzielną ocenę wydarzeń.

W części drugiej, składającej się z przetłumaczonych  dokumentów Rosyjskiego Archiwum Państwowego Historii Społeczno-Politycznej,  możemy znaleźć takie relacje jak: memorandum do KC KPP (Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Polski) z propozycją zawarcia sojuszu z Piłsudskim, fragment listu sekretarza KC KPP Stefańskiego do Moskwy z przedstawieniem sytuacji w Polsce podczas przewrotu majowego czy Notatka Feliksa Dzierżyńskiego do Józefa Stalina dotycząca spodziewanej wojny z Polską. W tej części Czytelnik ma możliwość samodzielnej analizy dokumentów i wyciągnięcia własnych wniosków, a całość pokazuje nie tylko reakcje KPP i Kremla na zamach majowy oraz podejmowane działania, zmierzające do przejęcia władzy, ale też relacje panujące między tymi instytucjami.  Dokumenty zostały ułożone chronologicznie i obejmują okres od 15 marca do 30 lipca 1926 roku. Dzięki temu uwidaczniają ewolucję w poglądach polskich komunistów, będących odzwierciedleniem opinii dygnitarzy radzieckich.

Reasumując poleciłabym „Przewrót majowy 1926 w oczach Kremla” zarówno osobom na co dzień niezwiązanym z historią, ze względu na przystępność i ciekawe opisanie wydarzeń przez autorów, jak i tym, którzy interesują się historią i nie są nowicjuszami w temacie zamachu majowego. Publikacja jest o tyle niecodzienna, że obrazuje głównie reakcje największego sąsiada Polski na wydarzenia 1926 roku, przy okazji przekazując rzetelną wiedzę na temat samego przewrotu. Dodatkowo dobre wykonanie i twarda okładka zapewnią trwałość na długi czas.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Książki

Pozostał Bóg i Honor

Czy w drugiej połowie XVIII wieku Polska musiała upaść i kto za...

Bohler Wojna domowa 500pcx e1540212371571
Książki

Wojna domowa. Nowe spojrzenie na odrodzenie Polski – Jochen Böhler

Nowe spojrzenie na odrodzenie Polski. Niepodległość widziana oczami niemieckiego historyka. Pierwsza wojna...

wykleci podziemie zbrojne 19441963 IMAGE1 277905 6
Książki

Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963 – recenzja

Najnowsza publikacja Fundacji Niepodległości, Ośrodka Karta, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem