Start Zamki i pałace Zamek Bierzgłowo
Zamki i pałace

Zamek Bierzgłowo

Udostępnij
Zamek Bierzglowo1
Udostępnij

„Ta zbrojna tłusza, która naszła Ziemię Chełmińską zdobyła na Krzyżakach i spaliła zamek Bergelow, a splądrowawszy kraj cały, wielką liczbę chrześcijan uprowadziła w niewolę” – tak pisał Długosz o zdobyciu przez Jaćwięgów zamku w Bierzgłowie.

Zamek Bierzgłowo
Zamek Bierzgłowo, to jedna z najstarszych obronnych budowli Krzyżackich. Położony na terenie gminy Łubianka, 17 km na północny zachód od Torunia przeżywał od swojego zarania burzliwe dzieje.
Krzyżacy ropoczęli budowę murowanego zamku na skraju pradoliny Wisły prawdopodobnie już w II połowie 13. wieku. W roku 1270 w Bierzgłowie osiadł kontur Arnold von Kropf z konwentem (ok. 12 zbrojnych rycerzy i 6 duchownych. Za jego panowania zamek przeżył oblężenie Jaćwięgów. Ich wodza Dziwana strzałem z kuszy zabił sam komtur.

Zamek Bierzgłowo 6
W 1410 roku bierzgłowska twierdza została zdobyta przez wojska króla Władysława Jagiełły. Po roku na mocy ustaleń pokoju toruńskiego wrócił jednak w granice państwa krzyżackiego. Bierzgłowo stopniowo traciło na znaczeniu, jako ośrodek administracyjny. Powodem był dynamiczny rozwój pobliskiego Torunia. W 1415 Krzyżacy rozwiązali tutejszą komturię.

Zamek Bierzgłowo 2
W 1454 roku podczas wojny trzynastoletniej zamek dostał się w ręce Związku Pruskiego. Król Kazimierz Jagiellończyk zamierzał go zburzyć, obawiając się, że po klęsce pod Chojnicami ponownie zajmą go Krzyżacy. Królewskiego rozkazu z niewiadomych przyczyn nie wykonano.
W 1466 roku za zasługi wojenne zamek otrzymał Jan Czigenhalz, a 8 lat później stał się własnością miasta Torunia, w zamian za oddany królowi Zygmuntowi I zamek w Świeciu.
W 16. wieku miały miejsce 3 wielkie pożary. Zamek jednak częściowo odbudowano.
W 1769 roku miała tu miejsce bitwa między konfederatami barskimi zajmującymi zamek a wojskami rosyjskimi wspieranymi mieszczanami toruńskimi. Obrazu zniszczeń dopełnił kolejny pożar w 1782 roku. W połowie 19. wieku prywatny właściciel odbudował skrzydło południowo-zachodnie i wieżę bramną. Przed wybuchem I wojny światowej przeprowadzono rekonstrukcję według projektu Conrada Steinbrechta.

Zamek Bierzgłowo 4

Odbudowę zamku kontynuowała Kuria Biskupia Diecezji Chełmińskiej, która przejęła zamek w 1929 roku. W 1936 roku w obecności prymasa Augustyna Hlonda dokonano uroczystego otwarcia w zamku Domu Rekolekcyjnego.
Po drugiej wojnie światowej mieścił się tutaj dom opieki społecznej. Od 1992 roku właścicielem zamku jest Diecezja Toruńska, pod opieką której po dziś dzień trwają prace restauratorskie.

Zamek Bierzgłowo 5
W murze północnym zamku wysokiego znajduje się pochodzący z ok. 1300 roku portal z ceramicznym trójpolowym tympanonem o niepewnej ikonografii (postać jeźdźca na koniu, której towarzyszą 2 rycerze). Ta najstarsza zachowana rzeźba na terenie Prus zaliczana jest przez niektórych historyków do najcenniejszych dzieł ceramicznej plastyki średniowiecznej Europy.

Fot. Elisabeth Fazel.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Zamek w Bydgoszczy Polska
Zamki i pałace

Zamek w Bydgoszczy, historia zdrad i królów

Rok 1895 był szczęśliwy dla białej damy krążacej od wieków po zamku...

68f9a2c4664f37353f11dad7551cfe64
Zamki i pałace

Pałac Biskupi w Nysie

Na początku XVIII wieku Nysa kwitła i należała do najważniejszych śląskich miast....

Zamki i pałace

Zamek w Pieskowej Skale

Położony jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Warownia ta...

zamek stare tarnowice
Zamki i pałace

Zamek w Starych Tarnowicach

Zamek wybudowany w II poł. XVI w na miejscu dawnego zamku wzniesionego...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem