Średniowiecze

Dar Matyldy

Udostępnij
ordo romanus m
Udostępnij

Matylda była żoną Fryderyka, księcia lotaryńskiego. Po śmierci cesarza Henryka II to właśnie Fryderyka widział Mieszko II na tronie królewskim Niemiec. Matylda wraz z wyrazami wdzięczności za okazane poparcie postanowiła podarować Mieszkowi II list oraz księgę o liturgii Kościoła Katolickiego.
ordo romanus m
W liście tym sławi Matylda wielkie wykształcenie Mieszka oraz znajomość łaciny i greki. Nazywa go królem z łaski Bożej oraz życzy mu pokonania wszelkich wrogów:
„Ponieważ łaska Boża użyczyła Ci królewskiego tytułu zarówno jak i zaszczytu, i w najznakomitszy sposób wyposażyła w niezbędną do tego umiejętność rządzenia, poświęciłeś za szczęśliwym natchnieniem, jak słyszałam, z pobożnym sercem samemu Bogu początki swego panowania (…)
Nie dość Ci tego, że możesz we własnym i w łacińskim języku chwalić godnie Boga, zapragnąłeś jeszcze w grackim. Te i podobne usiłowania, jeżeli w nich do końca wytrwać, przysparzają Ci sławy najbogobojniejszego władcy i poświadczają jak najdowodniej, że nie tyle ludzkim, ile boskim wyrokiem powołany zostałeś do rządzenia ludem wiernym Bogu; znaną jest Twoja sprawiedliwość w sądzie, Twoja dobroć i przeczysta Twoich obyczajów szlachetność.”

Księgę zdobiło malowidło, które przedstawiało Matyldę wręczającą księgę Mieszkowi II. Jest to pierwszy wizerunek polskiego monarchy, a także pierwsze znane dotąd malowidło związane z Polską. Mieszko siedzi na tronie, w ręku dzierży berło, a na skroniach ma koronę, która wygląda jak X-wieczna korona cesarzy niemieckich.

Na tron królewski w Niemczech wstąpił jednak nie Fryderyk, lecz jego oponent – Konrad II. Zapewne jeżeli godność otrzymałby Fryderyk dzięki przychylności Niemiec dalsze losy Mieszka II potoczyłyby się inaczej.

Księga, która przechowywana była w bibliotece berlińskiej zaginęła w XIX wieku.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
hangmenvg2
Średniowiecze

Pokuta w średniowieczu

Średniowieczni władcy dokonywali czynów tak haniebnych, że wzbudzały odrazę nie tylko współcześnie,...

koronacja kazimierza
NowożytnośćŚredniowiecze

Ceremoniał inauguracji władcy

Rytuał inauguracyjny królów to najważniejszy z obrzędów, którego dostąpić mogli tylko członkowie...

800px Crown jewels Poland 8
ŚredniowieczeNowożytność

Insygnia koronacyjne Królów Polski

Jak mało jest państw europejskich, które miały w historii tak wiele burzliwych...

437px Pope gregory vii illustration
Średniowiecze

Konflikt Papież – Cesarz

Za czasów Bolesława II Śmiałego cała Europa patrzała w stronę konfliktu papiesko-cesarskiego,...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem