Start Miasta Polski Jarmark Dominikański
Miasta Polski

Jarmark Dominikański

Udostępnij
jd1 4824afe66e
Udostępnij

Kościół Św. Mikołaja przy placu Dominikańskim, uchodzący za najstarszy murowany kościół Gdańska, niezmiennie przynależał do zakonu Dominikanów, których sprowadził tu z Krakowa polski Święty Jacek Odrowąż, a osadził książę Świętopełk.

jd1 4824afe66e

Zakonnicy ci, chcąc nakłonić wiernych do licznego uczestnictwa we mszy Św. odpustowej, ubiegali się o przywilej urządzania jarmarku, na co uzyskali pozwolenie od papieża Aleksandra IV w 1260 r. Od tamtej pory co roku 4 sierpnia – w dzień Św. Dominika o godzinie 12.00 rozbrzmiewały w mieście dzwony sygnalizując rozpoczęcie jarmarku. Początkowo ludowy festyn służył nabożnym modłom i zabawie, szybko jednak przekształcił się w imprezę gospodarczą i kulturalną o dużym znaczeniu dla całego miasta. Największe domy towarowe w ciągu całego roku przygotowywały się na ten dzień.

Z czasem zwiększał się zarówno obszar, jak i czas trwania jarmarku. Oprócz placu Dominikańskiego objął ul. Długą i Wały Jagiellońskie, a obecnie także ul. Mariacką. Ponadto trwa dwa, a nawet trzy tygodnie (2004). Dawniej, w dniu Św. Dominika na jarmarku można było kupić toruńskie pierniki, kaszubską ceramikę, czeskie szkło, wschodnie futra i dywany, angielskie sukno, cygańskie garnki oraz gdańską wódkę i bursztyny. Dziś króluje biżuteria i oryginalne stroje.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Bydgoszcz 52
Miasta Polski

Bydgoszcz – Toruń, historia konfliktu

Trwający 6 wieków konflikt dwóch miast leżących obok siebie dosłownie na wyciągnięcie...

20
Miasta Polski

Sopot

W XVI wieku na terenach dzisiejszego Sopotu istniała Górna Wieś będąca własnością...

iluminacja tarnowskie gory
Miasta Polski

Tarnowskie Góry

Tarnowskie Góry to urocze miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji...

339516 Pierwszy dzwig od prawej zostal zdemontowany w srode 18 kwietnia c 0 53 760 452
Miasta Polski

Muzealny Żuraw w Gdańsku

Jeden z najoryginalniejszych obiektów Gdańska. Stanowi zabytek kultury materialnej i symbol stosunków...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem