Start Średniowiecze Pokuta w średniowieczu
Średniowiecze

Pokuta w średniowieczu

Udostępnij
hangmenvg2
Udostępnij

Średniowieczni władcy dokonywali czynów tak haniebnych, że wzbudzały odrazę nie tylko współcześnie, lecz również wsród ówczesnych. Sposobem na zmazanie tak poważnej winy stawała się publiczna pokuta. Zapewne nie raz odbywana była z pobudek czysto politycznych, nie zaś ze szczerego żalu.

Źródła dysponują bardzo dobrze opisanymi przykładami, jak taka pokuta się odbywała. Pierwszy z nich odnosi się do pokuty Bolesława III Krzywoustego za zabicie swojego przyrodniego brata Zbigniewa:

„Widzieliśmy bowiem tak znakomitego męża, tak potężnego księcia, tak lubego młodzieńca, jak po raz pierwszy przez dni czterdzieści pościł publicznie, leżąc wytrwale na ziemi w popiele i w włosienicy, wśród strumieni łez i łkań, jak wyrzekł się obcowania i rozmowy z ludźmi, mając ziemię za stół, trawę za ręcznik, czarny chleb za przysmaki, a wodę za nektar. (…) On sam ponadto starał się o to, by co dzień odprawiano mszę za grzechy i za zmarłych, by śpiewano psałterz i z wielkim miłosierdziem niósł pociechę nędzarzom, karmiąc ich i odzieawjąc. A co ważniejsze nad to wszystko (…) z największą pobożnościąodbył pielgrzymkę do św. Idziego i św. Stefana króla. (…) Co dzień też z miejsca noclegu tak długo szedł pieszo a niejednokrotnie boso (..) aż skończył godzinki o Najświętszej Pannie.”
hangmenvg2
Inny przykład pochodzi już nie z polskich terenów. W wyniku sporu o inwestyturę między Cesarzem a Papieżem, władca niemiecki zdecydował się na publiczną pokutę by hierarcha kościelny zdjął z niego klątwę:

„Wreszczie on [Henryk IV], nie okazując wrogich lub zuchwałych zamiarów, w towarzystwie kilku ludzi zjawił się w mieście Canossie, w którym przebywaliśmy. Tam przez trzy dni stojąc u bramy zamku, zdjąwszy szaty królewskie, boso we włosienicy, nie pierwej przestał błagać z wielkim płaczem zmiłowania apostolskiego i przebaczenia, aż u wszystkich, którzy tam przebywali i do których uszu owe jęki doszły, wzbudził taką litość i takie współczucie, że wstawiając się za nim z wielu prośbami i łazami, wszyscy dziwili się niezwykłej zatwardziałości mego serca, a niektórzy nawet wołali, że w nas nie jest surowość apostolska, ale tyrańska srogość.”

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
koronacja kazimierza
NowożytnośćŚredniowiecze

Ceremoniał inauguracji władcy

Rytuał inauguracyjny królów to najważniejszy z obrzędów, którego dostąpić mogli tylko członkowie...

800px Crown jewels Poland 8
ŚredniowieczeNowożytność

Insygnia koronacyjne Królów Polski

Jak mało jest państw europejskich, które miały w historii tak wiele burzliwych...

437px Pope gregory vii illustration
Średniowiecze

Konflikt Papież – Cesarz

Za czasów Bolesława II Śmiałego cała Europa patrzała w stronę konfliktu papiesko-cesarskiego,...

ordo romanus m
Średniowiecze

Dar Matyldy

Matylda była żoną Fryderyka, księcia lotaryńskiego. Po śmierci cesarza Henryka II to...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem