Start XX wiek Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata
XX wiek

Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata

Udostępnij
DSC 0022 wm scaled 1
Udostępnij

W dniu 15 marca bieżącego roku miałam okazję obejrzeć wystawę „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowaną przez warszawski oddział Instytut Pamięci Narodowej w ramach „Przystanku Historia”. Ekspozycja znajduje się na ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Temat przewodni to historia zimnej wojny, która została przedstawiona na wolnostojących tablicach ustawionych w sali wystawowej. Jest to długi i bogaty w wydarzenia okres historyczny, a został opisany w sposób prosty i czytelny, nawet dla nowicjusza w temacie zmagań ZSRR i USA. Odwiedzający przechodząc od pierwszej do ostatniej ułożonej chronologicznie planszy ma szanse poznać ten burzliwy okres w dziejach świata w trochę innej, ciekawszej formie niż ze szkoły czy książek. Zwiedzanie rozpoczyna się od genezy, a kończy na wydarzeniach, które doprowadziły do rozpadu imperium sowieckiego.

DSC 0022 wm

Również osoby, które już są zaznajomione z tematem znajdą coś dla siebie. Podczas zwiedzania ekspozycji można przeczytać wiele mało znanych faktów dotyczących np. budowy tunelu z RFN do NRD w 1954 roku czy upokorzenia  jakiego zaznał system obrony powietrznej Związku Radzieckiego po lądowaniu awionetki w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Czerwonego w 1987 roku. Całość dopełniają zdjęcia z epoki, trafnie dobrane cytaty dotyczące opisanych wydarzeń oraz mapy.

Bez wątpienia polecam wybranie się na tę wystawę w wolnej chwili. Choć przejście jej i dokładne przeczytanie plansz zajmuje około godziny nie jest to czas stracony – wręcz przeciwnie. Sądzę nawet, że przyda się notatnik oraz długopis w celu zapisania ciekawszych informacji, ponieważ jest ich bardzo wiele, a ciężko wszystko zapamiętać. Jest to intrygujące doświadczenie ze względu na wysoką wartość merytoryczną ekspozycji. Na miejscu znajduje się również księgarnia i czytelnia. Wystawę można obejrzeć za darmo do 7 marca 2013 roku.

Obejrzyj fotorelację!

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Wybory 3xTAK w Polsce – geneza, przebieg i konsekwencje
XX wiek

Wybory 3xTAK w Polsce

W Polsce Ludowej w 1946 roku odbyło się referendum ludowe, powszechnie znane...

AR 306279883
XX wiek

Traktat w Wersalu

Traktat Wersalski i Jego Konsekwencje Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, przywódcy zwycięskich...

Machine gun DP MON
XX wiekXIX wiek

Pistolet maszynowy Diegtiariew

Wasilij Diegtiariew – Geniusz Konstrukcji Wojskowej Pomimo skromnego wykształcenia obejmującego jedynie kilka...

Polish Army soldiers in Afghanistan
XX wiek

Afganistan – geneza powołania misji stabilizacyjnej

W dniu 11 września 2001 roku doszło do zorganizowanych zamachów w Stanach...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem