Start XX wiek Przysięga uwieczniona na fotografiach
XX wiek

Przysięga uwieczniona na fotografiach

Udostępnij
Leon Prauzinski Szturm na Prezydium Policji 1918
Obraz Leona Prauzińskiego przedstawiający zwycięski szturm na Prezydium Policji w czasie powstania wielkopolskiego
Udostępnij

„W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję, że Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę” – tak zaczyna się rota przysięgi, którą 99 lat temu składali powstańcy wielkopolscy. Wystawę fotografii dokumentujących tamto wydarzenie zobaczyć można na placu Wolności w centrum Poznania.

17 stycznia 1919 roku Naczelna Rada Ludowa ogłosiła pobór do Armii Wielkopolskiej, który objął młodzież z roczników 1897, 1898 oraz 1899. 21 stycznia ustalono rotę przysięgi, jaką złożyć mieli żołnierze:

„W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję, że Polsce,

Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę,

że kraju Ojczystego i dobra narodowego do ostatniej kropli krwi bronić będę,

że Komisarzowi Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu i dowódcom, i przełożonym

swoim mianowanym przez tenże Komisariat, zawsze i wszędzie posłuszny będę,

że w ogóle tak zachowywać się będę, jak przystoi na mężnego i prawego żołnierza-Polaka,

że po zjednoczeniu Polski złożę przysięgę żołnierską, ustanowioną przez polską zwierzchność państwową.”

26 stycznia żołnierze, pod dowództwem gen. Dowbora-Muśnickiego, złożyli uroczystą przysięgę na placu Wilhelmowskim (Wilhelmplatz), który obecnie nosi nazwę placu Wolności. To właśnie tam między 26 stycznia a 14 lutego obejrzeć można wystawę zdjęć upamiętniających wydarzenie sprzed prawie stulecia. Ich autorem był poznański fotograf Kazimierz Greger. Do dziś zachowały się 22 fotografie wykonane wówczas przez niego, spośród których na wystawie pod nazwą ”Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego – zawsze i wszędzie służyć będę” prezentowanych będzie kilkanaście. Organizatorem wydarzenia są Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Polska Spółka Gazownictwa.

fot.: obraz Leona Prauzińskiego przedstawiający zwycięski szturm na Prezydium Policji w czasie powstania wielkopolskiego

 

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Wybory 3xTAK w Polsce – geneza, przebieg i konsekwencje
XX wiek

Wybory 3xTAK w Polsce

W Polsce Ludowej w 1946 roku odbyło się referendum ludowe, powszechnie znane...

AR 306279883
XX wiek

Traktat w Wersalu

Traktat Wersalski i Jego Konsekwencje Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, przywódcy zwycięskich...

Machine gun DP MON
XX wiekXIX wiek

Pistolet maszynowy Diegtiariew

Wasilij Diegtiariew – Geniusz Konstrukcji Wojskowej Pomimo skromnego wykształcenia obejmującego jedynie kilka...

Polish Army soldiers in Afghanistan
XX wiek

Afganistan – geneza powołania misji stabilizacyjnej

W dniu 11 września 2001 roku doszło do zorganizowanych zamachów w Stanach...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem