Start Aktualności Porozumienia Sierpniowe czyli krok ku Wolnej Polsce
Aktualności

Porozumienia Sierpniowe czyli krok ku Wolnej Polsce

Udostępnij
Podpisanie Porozumien Sierpniowych w Szczecinie
Udostępnij

31 sierpnia 1980 roku to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii Polski. Tego dnia w Gdańsku zostały podpisane Porozumienia Sierpniowe, które zakończyły wielotygodniowe strajki robotników w całym kraju i stały się symbolem walki o wolność oraz prawa obywatelskie w Polsce. Było to wydarzenie, które zapoczątkowało proces demontażu systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podpisanie Porozumien Sierpniowych w Szczecinie 1

Geneza Strajków i Droga do Porozumienia

Lata 70. były okresem narastającego kryzysu gospodarczego w Polsce, który doprowadził do rosnącego niezadowolenia społecznego. W lipcu 1980 roku podwyżki cen i trudna sytuacja materialna wywołały falę strajków, które objęły całe wybrzeże, a później rozprzestrzeniły się na inne regiony kraju. Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, rozpoczęty 14 sierpnia 1980 roku, stał się centrum protestów, gromadząc wokół siebie szerokie poparcie społeczne.

Komitet Strajkowy, na czele którego stanął Lech Wałęsa, sformułował 21 postulatów, w których domagano się m.in. utworzenia wolnych związków zawodowych, prawa do strajku, poprawy warunków pracy oraz wolności słowa i dostępu do mediów. Te postulaty stały się fundamentem negocjacji z władzami PRL.

Podpisanie Porozumień Sierpniowych

31 sierpnia 1980 roku w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisano historyczne porozumienie pomiędzy przedstawicielami komitetu strajkowego a delegacją rządową na czele z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim. Dokument ten przewidywał m.in. zgodę władz na powołanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, co stanowiło przełomowy moment w polskiej historii.

Porozumienia Sierpniowe miały ogromne znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla całego bloku wschodniego. Po raz pierwszy w państwie komunistycznym legalnie uznano organizację niezależną od władz, co stało się impulsem dla dalszych zmian demokratycznych.

Dziedzictwo Porozumień Sierpniowych

Podpisanie Porozumień Sierpniowych było początkiem nowej ery – powstania „Solidarności”, ruchu, który w krótkim czasie stał się potężną siłą społeczną, liczącą miliony członków. „Solidarność” odegrała kluczową rolę w upadku komunizmu, co ostatecznie doprowadziło do wolnych wyborów w 1989 roku i transformacji ustrojowej w Polsce.

Co roku, 31 sierpnia, w Gdańsku i wielu innych miastach Polski odbywają się uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych. Składanie kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, Msze Święte, koncerty oraz debaty historyczne przypominają o odwadze i determinacji robotników, którzy podjęli walkę o lepszą przyszłość dla siebie i swoich rodaków.

Porozumienia Sierpniowe to symbol zwycięstwa pokojowej walki o prawa obywatelskie i wolność, a ich dziedzictwo jest fundamentem współczesnej, demokratycznej Polski.

Udostępnij

Zostaw komentarz

Powiązane artykuły
Anonym Entsatz Wien 1683
AktualnościKartka z kalendarza

Kartka z kalendarza – 12 września

12 września to dzień, który odcisnął swoje piętno na kartach historii. Wydarzenia...

fd2c7930 8ea0 441a ad1b 7d0b78492f83
AktualnościKartka z kalendarza

Kartka z kalendarza – 11 września

11 września to data, która na stałe zapisała się w światowej historii....

AktualnościKartka z kalendarza

Kartka z kalendarza – 10 września

10 września to dzień, który zapisał się na kartach historii wieloma ważnymi...

166 129971
AktualnościKartka z kalendarza

Kartka z kalendarza – 9 września

9 września to dzień, który zapisał się na kartach historii wieloma ważnymi...

WrotaHistorii.pl – odkrywaj historię Polski i świata poprzez artykuły, multimedia, galerie i podcasty. Zgłębiaj kluczowe wydarzenia, postacie i epoki, a także odkrywaj mniej znane, fascynujące fakty i ciekawostki, które ukształtowały naszą cywilizację. Dołącz do społeczności pasjonatów historii i poszerzaj swoją wiedzę każdego dnia.

Zapisz się na nasz newsletter

Właściciel tego serwisu internetowego, korzystając z uprawnień wynikających z art. 4 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/790 z dnia 17 kwietnia 2019 r. dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz zmieniającej dyrektywy 96/9/WE i 2001/29/WE (Dz. U. UE. L. z 2019 r. Nr 130, str. 92), nie wyraża zgody na powielanie, wykorzystywanie ani przechowywanie jakichkolwiek treści w formie tekstów, danych, programów komputerowych czy baz danych dostępnych na tej stronie, w celu ich eksploracji poprzez analizę, w tym również przy użyciu zautomatyzowanych technik, mającej na celu generowanie informacji, zwłaszcza dotyczących wzorców, trendów i korelacji. Niniejsze zastrzeżenie nie obejmuje eksploracji treści dokonywanej w celu umieszczania stron internetowych w wynikach wyszukiwania ani nie ma na celu ograniczania praw konsumentów do korzystania z treści w ramach udzielonej licencji lub dozwolonego użytku.

© Copyright 2025, All Rights Reserved WrotaHistorii.pl | Created SoftwareSystem