Znani Polacy

Dobrawa

dobrawaJak o dzieciństwie Mieszka I, tak i o młodości Dobrawy wiadomo niewiele. Była córką (choć niektóre źródła mówią, że siostrą) księcia czeskiego Bolesława I zwanego Okrutnym bądź Starszym. Spokrewniona była również z misionarzem Prusów, Wojciechem, który zosta świętym.

Małżeństwo Mieszka z Dąbrówką w 965 roku było potwierdzeniem sojuszu Polski z Czechami. Nie wiadomo do końca czy obecność Dobrawy na dworze księcia Mieszka miała wpływ na jego decyzję odnośnie przyjęcia chrztu. Jednak według kronikarza niemieckiego Thietmara (żył on za czasów Bolesława I Chrobrego i nie był przychylny Polakom, choć o Mieszku stanowczo cieplej się wypowiadał niż o Bolesławie Chrobrym) księżniczka czeska ogromnie przyczyniła się do chrztu Polski. Według niego Dobrawa chcąc zdobyć zaufanie i posłuch u męża nie wstrzymywała się od jedzenia dań mięsnych w czasie Wielkiego Postu na życzenie księcia równocześnie modląc się o nawrócenie Polski. Tym sposobem zyskała zaufanie Mieszka. Prośby jej zostały wysłuchane. Czy tak było istotnie? Z pewnością Dobrawa została nauczycielką Mieszka nowej wiary.

Dobrawa urodziła Mieszkowi syna Bolesława późniejszego króla Polski oraz córkę Świętosławę zwaną Sygrydą lub Storradą. Zmarła w 977 roku, a pochowano ją najpewniej w Gnieźnie. Po jej śmierci Mieszko ponownie się ożenił – z córką margrabiego Teodoryka – Odą.

Back to top button