Site icon WrotaHistorii.pl

NAPASTNIK. Opowieść o Victorze Orbanie.

Chronologiczny układ wydarzeń, NIEzwykła historia węgierskiego polityka, sensacyjna opowieść o braterskich losach Polaków i Wegrów.

W dobie kryzysu światowego i nieprzychylności mediów wobec obecnie urzędującego premiera Węgier,Viktora Orbana, ukazała się kolejna pozycja z serii NIEzwykłe historie, pt. „NAPASTNIK. Opowieść o Victorze Orbanie”.

Biorąc do rąk książkę Wydawnictwa Demart, warto zwrócić uwagę na wyróżniające się hasło NAPASTNIK i twarz prawicowego premiera Węgier, twórcy Węgierskiej Partii Demokratycznej- FIDESZ. Wyrazisty i zadarty podbródek, wysokie czoło świadczą o cechach przywódczych i charyzmie. Tak prezentuje go autor opowieści biograficznej, publicysta „Rzeczpospolitej”, Igor Janke.

W chronologicznym układzie wydarzeń, czytelnik może poznać wybrane, interesujące go momenty z życia i kariery Orbana w polityce, ze względu na umieszczenie przez autora krótkich notatek streszczających rozdział. Jednakże odniosłem wrażenie, że autor ze zbytnim subiektywizmem opowiada o Victorze Orbanie. Stwarza rycerza na białym koniu, niczym w bajce, nadając mu patetyczne oblicze. Najbardziej jaskrawym tego przykładem są czasy z liceum, o których opowiadał jeden ze znajomych premiera Węgier: „Orban lubi opowiadać, że w liceum był na niższym poziomie kulturalnym niż koledzy, że musiał bardzo się starać , by dociągnąć do poziomu innych. To mit, który on sam pielęgnuje, bo mu pasuje do jego opowieści. Nie był wcale w tyle za innymi. Jak miał 14-15 lat , czytał już wielkie powieści, których wcześniej nie znałem.”

NAPASTNIK to także świetne studium przypadku polityka, który od początku transformacji jest aktywny na scenie politycznej jako filar FIDESZ. Ewoluuje w poglądach politycznych i moralnych.

Dla czytelników z pewnością okażą się interesujące techniki marketingu politycznego, jakimi posługiwało się środowisko intelektualistów FIDESZ, po raz pierwszy od 1995 roku, kreując nowy wizerunek partii Orbana, przemianowanej na Węgierską Partię Obywatelską.

Biografia Orbana, została oparta na rozmowach i wywiadach z osobami z jego otoczenia oraz na osobistych rozmowach Jankego z premierem, co w głównej mierze zaważyło na subiektywizmie portetu charakterologicznego węgierskiego nacjonalisty. Jednakże zawarte analogie do sytuacji polskich i węgierskich środowisk antykomunistycznych, ścisłych powiązań Orbana  z Adamem Michnikiem zdają się potwierdzać słuszność słów „Polak- Węgier, dwa bratanki” i pozwala zrozumieć ówczesne nastroje antykomunistyczne w Europie Środkowo- Wschodniej u schyłku lat 80.

Odniosłem także wrażenie, że książka w pewien sposób stała się odpowiedzią na ogólną krytykę związaną z działalnością polityczną Victora Orbana, niepopularnego w Polsce polityka.

Prezentowane prywatne życie młodego chłopaka z Felcsut, który poprzez upór i charyzmę parł jak NAPASTNIK do celu oraz kariera polityczna Victora Orbana na tle ważnych wydarzeń historycznych Węgier i sytuacji geopolitycznej tego kraju, może okazać się ciekawym kompendium wiedzy dotyczącym losów naszych sąsiadów. Polecam ją tym, których zainteresuje NIEzwykła historia polityka, piłkarza, chcących poznać fakty i obalić własne mity dotyczące Victora Orbana.

Exit mobile version